Sztukatułka: Podwodne miasto
Czwartek, 11 października (19:17)
Zatopione w głębinach mórz rzeźby są osobliwym elementem podwodnego krajobrazu. Są również atrakcją dla płetwonurków.
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to mityczna, zaginiona Atlantyda, odnaleziona w morskich odmętach.
Tymczasem to podwodny świat zbudowany przez Jasona deCaires Taylora, brytyjskiego artystę, który dno morskie wybrał na miejsce eksperymentowania ze sztuką.
Taylor dorastał w Europie i Azji w rodzinie angielsko-gujańskiej. Większą część swojego dzieciństwa spędziłna rafach koralowych Malezji, które podsyciły jego fascynację podwodnym światem.
Przez kilka lat pracował jako instruktor nurkowania.
W 1998 roku ukończył London Institute of Arts.
Podwodne instalacje są mieszanką pasji Jasona deCaires Taylora: rzeźby, fotografii podwodnej, konserwacji sztuki i nurkowani
Agencja FORUM
Do tworzenia swych rzeźb, które ewoluują później do form sztucznych raf - artysta używa specjalnej mieszanki dostosowanego do morskiej wody cementu, piasku i mikrokrzemionek, z których powstaje beton o neutralnym pH.
Niektóre jego prace zawierają również inne materiały, tj. fragmenty płytek ceramicznych, szkło - w 95 procentach są to materiały obojętne, jak zapewnia Taylor.
Agencja FORUM
Wraz z upływem czasu rzeźby stają się coraz lepszym podłożem dla rozwoju morskiej flory, a ich porowata powłoka kuszącą nowością na podwodnym rynku przyciągającą ławice zainteresowanych r
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz